2019-2022 рр. "Жіноча правозахисна моніторингова ініціатива": громадська розробка системи моніторингових показників

18 December at 18:12

Проєкт був ініційований та впроваджувався Київським інститутом гендерних досліджень протягом 2019-2021 років за підтримки Посольства Швейцарії в Україні. Його метою було розробити й почати запровадження системи національних гендерних показників, призначених для оцінки й моніторингу дотримання прав жінок в Україні.

Контекст

Національна політика рівності та недискримінації за статтю досі не може повноцінно ґрунтуватися на статистичних даних, оскільки багато з них в Україні все ще формуються без розділення за статтю.

Інші типи даних (адміністративні, дослідницькі) ще менше застосовуються для розробки та контролю ефективності національної політики забезпечення рівності та недискримінації за статтю. Також в українському суспільстві та в політикумі є все ще мало розуміння, що роз'єднані за статтю дані не обов'язково є гендерними показниками, показовими для відповідних політик. Відтак мета організаторок – спільно з учасницями(ками) проєкту розробити підходи, що дозволять сформувати мінімальний набір ґендерних показників, придатний не лише на національному, а й галузевому та на місцевому рівні; та, спираючись на них, провести незалежний громадський моніторинг.  

Проєкт стартував у червні 2019 року, охопив всі регіони України, національний та місцевий рівень, та протривав до грудня 2021 року.

Про цілі, завдання й етапи проєкту більш детально: українською мовою тут, англійською тут.

Загалом, вже на старті проєкту у червні 2019 року до його роботи було залучено 65 національних та місцевих жіночих, експертних та правозахисних організацій. Вже за рік ці організації уклали меморандум про подальшу спільну моніторингову роботу в напрямку прав жінок. Це стало одним із важливих внесків проєкту "Жіноча правозахисна моніторингова ініціатива" в правозахисну ситуацію та становлення моніторингового механізму з прав жінок в Україні. 

Результати проєкту отримали схвалення жіночої громадськості, науковців, управлінців, відповідальних за питання рівності, та фахівців-практиків. 

Учасниці проєкту відтестували систему можливих національних показників, обрану на основі Пекінської платформи дій, підготувавши перший за 25 років паралельний звіт Пекін  +25: Україна. Проєктна команда у складі спеціалісток КІГДу підготувала, після цього, інструмент та систему показників для громадського моніторингу дотримання прав жінок в Україні «CEDAW WATCH TOOL», узгоджену з циклічним звітуванням України перед комітетом ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок. Розроблені за проєктом показники були прийняті для візуалізації у вигляді Онлайн-порталу стратегічної інформації у сфері гендерної рівності проєкту ПАКТ-Україна (2020).  

Систему показників «CEDAW WATCH TOOL» було представлено відповідальним за реалізацію гендерної політики службовцям органів виконавчої влади всіх областей України на шести інструктивних тренінгах з питань гендерного моніторингу, проведених спільно з Національною соціальною сервісною службою України на підставі укладеного Меморандуму про співпрацю. Останній з цієї серії тренінгів був успішно проведений у відкритому форматі публічного заходу.

Установча та заключна наради проєкту викликали значний резонанс серед відповідальних за питання рівності управлінок(ців), експерток та правозахисниць, жіночої громадськості. 

Розроблені за проєктом аналітичні матеріали отримали схвалення фахівців та були прийняті до публікації у двох провідних українських наукових рецензованих журналах - Статистика України (2021, 2022) та Соціологія: теорія, методи, маркетинг (2021).

Опубліковані результати проєкту доступні за посиланнями.

Видання проєкту "Жіноча правозахисна моніторингова ініціатива"

Ukraine in International Systems for Measuring Gender InequalityУкраїна в міжнародних системах гендерного вимірювання (2021)

Review of the National Experience of Measuring Gender Inequality in Ukraine, 2009–2021 / Огляд національного досвіду вимірювання гендерної нерівності в Україні, 2009-2021 (2021)

Національна нарада з ґендерного вимірювання “Можливості національної системи моніторинґу прав жінок та ґендерної рівності” (2021)

Інформаційне висвітлення подій проєкту:

Статистика для CEDAW - Анонс

Відкритий тренінг із застосування "CEDAW Watch tool" для моніторингу й оцінки прав жінок в Україні: відео

Національна нарада з гендерного вимірювання “Можливості національної системи незалежного моніторингу прав жінок та гендерної рівності" - Анонс

Національна нарада з гендерного вимірювання: відео

National Meeting on Gender Measurement in Ukraine (in English): відео

Ділимося відеозаписом Національної наради з ґендерного вимріювання, яка відбулась 7 вересня 2021 року

Студенти-політологи КНУБА взяли участь у Національній нараді з гендерного вимірювання

Жіночі організації запустять онлайн портал стратегічної інформації у сфері гендерної рівностіі 

Київський інститут гендерних досліджень приєднався до проєкту «Жінки України»

Пекін + 25: Паралельний звіт. Україна 2014-2019  та Національний паралельний звіт виконання Пекінської декларації та Платформи дій (2014 - 2019)

НУО підготують спільний звіт до Пекінської платформи дій – підсумок наради в рамках проекту "Жіноча правозахисна моніторингова ініціатива" - Реліз

НУО підготують спільний звіт до Пекінської платформи дій – підсумок наради в рамках проекту «Жіноча правозахисна моніторингова ініціатива»

НУО підготують спільний звіт до Пекінської платформи дій

Рівні можливості жінок та чоловіків: декларація чи реальність? Стартує незалежний моніторинг прав жінок та ґендерної рівності

Депаратамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Інформація про стан виконання Державної соціальної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2021 року у ІІ півріччі 2019 року у місті Києві

Координаційна нарада моніторів прав жінок відбудеться в Києві- Анонс

Координаційна нарада моніторів прав жінок відбудеться в Києві

проєктне лого 2019

Контактна особа з питань проєкту: Марфа Скорик, керівничка проєкту, е-пошта kigs.inform@gmail.com, тел./ месенджери +380 96 011 0328.

Інші інформаційні матеріали проєкту див. нижче.