Впровадження гендерної рівності в колективних угодах та договорах: проведено експертну нараду
9 січня у Києві відбулась Експертна нарада з обговорення Методичних рекомендацій щодо включення положень з гендерної рівності до колективних угод та договорів.
Захід організував Київський інститут гендерних досліджень за сприяння Міністерства соціальної політики України та Коаліції «За рівність у праці».
Підготовку рекомендацій, як забезпечити фактичну рівність жінок і чоловіків на робочому місці в Україні, Мінсоцполітики ініціювало й замовило у 2018 році. Авторкою-розробницею «Методичних рекомендацій» стала Марфа Скорик, фахівчиня КІГД. А вже 9 січня рекомендації пройшли зовнішню експертизу й обговорення.
До активного обговорення документу приєдналися керівники та фахівці профільних управлінь Федерації профспілок України, голови трьох галузевих профспілок-членкинь Федерації, Постійної комісії Ради ФПУ з питань рівності прав жінок та чоловіків, Всеукраїнської конфедерації роботодавців житлово-комунальної галузі України, Секретаріату Національної тристоронньої соціально-економічної ради; Апарату Урядового уповноваженого з гендерної політики; Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України з прав людини.
Експертизу рекомендацій забезпечили члени четвертої робочої групи:
– Тетяна Ясько, представниця Профспілки працівників і підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг України;
– Вячеслав Рой, представниця Федерації професійних спілок працівників малого та середнього підприємництва України;
– Ольга Тарасенко, представниця Всеукраїнського об’єднання організацій роботодавців санаторно-курортних та оздоровчих закладів.
Василь Андреєв, зокрема, нагадав про необхідність включати питання протидії насильству за ознакою статі на робочому місці, як неодмінну складову політики рівності та недискримінації на підприємстві.
Тетяна Ясько надала змістовний та розширений коментар щодо положень забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в умовах конкретного підприємства, передбачених проектом «Методичних рекомендацій…». Вона також запропонувала оптимальні процедури подальшого обговорення та прийняття такого документа.
Ольга Тарасенко наголосила на потребі дотримуватися важливих європейських документів з питань рівності при підготовці національних нормативно-правових актів. Зокрема, вона підкреслила важливість впровадження цілей Стратегії гендерної рівності Ради Європи на 2018-2023 роки.
В’ячеслав Рой вказав на недооцінений потенціал такого важливого імплементаційного інструменту, як соціальний діалог, при практичному впровадженні норм рівності та недискримінації на робочому місці, що передбачають обговорювані «Методичні рекомендації…». Він наголосив, що ряд норм «антидискримінаційних» директив Угоди про асоціацію між Україною та ЄС можуть бути найбільш ефективно упроваджені саме таким шляхом.
Доопрацьовані за результатами обговорення «Методичні рекомендації щодо включення положень, що забезпечують рівні права та можливості жінок і чоловіків у трудових відносинах, до генеральної угоди, галузевих (регіональних) угод, колективних договорів» очікуються вже до кінця січня ц.р.
За матеріалом Платформа громадянського суспільства Україна-ЄС.