Україна виконала дві третини зобов'язань із впровадження ґендерної рівності - моніторинг жіночих організацій

18 січня о 09:01
Починаємо: учасниці круглого столу збираються до участі у заході, 17 січня 2022 р.

17 січня у Києві відбувся круглий стіл на тему: “Від документа до звіту: що сповільнює виконання національних зобов'язань з прав жінок”

Організатор: Київський інститут гендерних досліджень.

Учасниці: Марфа Скорик - директорка Київського інституту ґендерних досліджень, модераторка; Катерина Левченко - Урядова уповноважена з питань  ґендерної політики; Оксана Косенко - координаторка проєктів громадянського суспільства Програми розвитку ООН; Оксана Москаленко - голова Жіночого консорціуму України; Наталія Лазаренко - ґендерна координаторка Асоціації міст України; Наталія Батракова - радниця з  ґендерних питань голови Чернівецької ОДА, виконавча директорка ГО «ЦГА «Синергія»»; Наталія Тарасенко - радниця з  ґендерних питань голови Житомирської ОДА, голова Ради ГО «Паритет»; Ольга Луцишина - керівниця проєкту «Громадська оцінка стану виконання державних документів з  ґендерної рівності» Київського інституту ґендерних досліджень; Світлана Бабенко - керівниця магістерської програми Ґендерні студії факультету соціології Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Євгенія Конотопець - магістерка програми Ґендерні студії факультету соціології КНУ імені Тараса Шевченка, волонтерка проекту; Марія Маневич - спеціалістка відділу економіки та землекористування Іванівської ОТГ Чернігівської обл.;  Катерина Краснікова - аналітикиня проєкту «Громадська оцінка стану виконання державних документів з ґендерної рівності» Київського інституту ґендерних досліджень.

Коротко. Під час “круглого столу” представниці національних жіночих організацій нададуть результати їх оцінки, як в Україні  виконуються державні документи з прав жінок та ґендерної рівності. Захід відбудеться під егідою та за участі Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики.

Довідково. Київський інститут гендерних досліджень впроваджує проєкт “Громадська оцінка виконання в Україні державних документів з  ґендерної рівності” з липня 2021 року в партнерстві з організаціями Жіночого консорціуму України та Асоціацією міст України. Його тривалість - 6 місяців.

Оцінку виконано  в рамках проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com

Захід транслюється на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Підсумкові матеріали:

Україна виконала дві третини зобов'язань із впровадження ґендерної рівності - моніторинг

За чотири років Україна виконала дві третини зобов'язань двох проаналізованих державних документів з прав жінок та ґендерної рівності.

Такі дані дослідження озвучили в Укрінформі експертки Київського інституту ґендерних досліджень, Асоціації міст України та Жіночого консорціуму України.

Учасниці проєкту проаналізували та підбили підсумки впровадження двох ключових державних документів, дія яких закінчилася у 2021 році. Йдеться про Національний план дій з виконання зауважень Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок до восьмої періодичної доповіді України. Другий документ - Державна соціальна програма забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

"Наш проєкт охопив 341 територіальну громаду, всі 24 області України та місто Київ, а також 30 міністерств та відомств, визначених як виконавці заходів обох документів", - розповіла директорка Київського інституту ґендерних досліджень Марфа Скорик.

Як показав моніторинг, на обласному рівні лідерами у виконанні обох документів є Рівненщина та Луганщина. А Івано-Франківщина навпаки, виконала лише кілька пунктів з обов'язкового переліку обох документів.

"В цілому по Україні виконання рекомендацій Нацплану дій та Держпрограми складає 71% та 77% - відповідно", - сказала голова Жіночого консорціуму України Оксана Москаленко, яка координувала кампанію в областях.

Водночас керівниця проєкту Ольга Луцишина вказала на значну готовність облдержадміністрацій дослухатися висновків жіночої громадськості.

"Понад 30 із 139 запропонованих нами рекомендацій було прийнято як резолюції цих дорадчих органів при ОДА", - повідомила Луцишина.

Щодо територіальних громад, то ситуація тут складніша. "Відсоток виконання завдань і рекомендації обох документів становить близько 40%," - зауважила ґендерна координаторка Асоціації міст України Наталія Лазаренко.

При чому, як свідчить аналіз, найбільш охоче громади виконують пункти, що стосуються подолання ґендерних стереотипів, збільшення частки жінок у депутатському корпусі та зменшення гендерного розриву в оплаті праці.

Як зазначила Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, розроблені проєктом методики громадської оцінки слід врахувати при виконанні Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року, проєкт якої зараз розглядається Кабміном.

“Дані цього аналітичного дослідження мають бути використані для подальшого розвитку державної політики в усіх напрямах - на рівні формування й розробки нормативно-правових документів, підвищення кваліфікації й компетенцій держслужбовців, зміцнення інституційних механізмів і комунікацій із суспільством”, - вважає Левченко.

Учасниці проєкту також сподіваються, що моніторинг стимулює створення в Україні постійного інструменту відстеження реалізації прав жінок і допоможе ефективніше впроваджувати політику ґендерної рівності в країні.